Stojak na biżuterię DIY

Puzderka, pudełka, szkatułki i kuferki. Przechowujemy biżuterię na wiele różnorakich sposobów. Ale czasem i tam kończy się miejsce albo po prostu marzy nam się zmiana wystroju na toaletce. Jak własnoręcznie stworzyć zupełnie nowy, a przy tym funkcjonalny stojak na nasze świecidełka? Podpowiadamy jak go zrobić i dopasować do stylu całego wnętrza.

Stojak na biżuterię DIY – naturalnie i w stylu boho

Do wykonania naturalnie wyglądającego wieszaka na kolczyki, bransoletki i naszyjniki nie potrzeba naprawdę wiele. Wystarczy znaleziona na spacerze sucha gałązka, drewniana podstawka i klej do drewna lub klej na gorąco. Najpierw oczyścić należy nasz patyczek z kory i wszelkiego zalegającego na nim brudu. Doskonale sprawdzi się do tego roztwór wody z sodą oczyszczoną. Dla pewności, że w gałązce nie rozwinie się pleśń i pozbędziemy się z niej wszelkich niechcianych gości, można ją również podsuszyć w piekarniku.

Dla uzyskania efektu wybielonego i postarzonego drewna można ją także pozostawić na co najmniej 24 godziny zanurzoną w wybielaczu. Pamiętajmy tylko, aby pojemnik, w którym moczyć się będzie drewno wynieść wówczas na balkon lub do ogrodu. Opary chloru są bowiem szkodliwe dla zdrowia. Oczyszczoną i wysuszona gałązkę wystarczy przymocować do podstawki. Można wywiercić w niej dziurkę lub wszystko schludnie połączyć ze sobą za pomocą pistoletu i kleju na gorąco.

Stojak na biżuterię DIY – industrialnie i w duchu zero waste

W nowoczesnych wnętrzach sprawdzi się równie nowoczesny organizer. Do jego wykonania użyć można np. miedzianych rurek. Ich wykorzystanie w wystroju pomieszczeń to modny trend ostatnich lat. Aby wykonać z nich stojak na biżuterię, trzeba będzie jednak udać się do marketu budowlanego. Miedziane rury nie nalezą do najtańszych. W dodatku do ich przycięcia potrzebny będzie specjalny przyrząd do cięcia rur i nieco technicznych umiejętności.

Czemu więc nie wykorzystać rur z recyklingu? Czasem wystarczy zaglądać do własnej piwnicy albo zapytać dziadka lub tatę.  Z pewnością chętnie oddadzą nam zalegające im i niepotrzebne rurki będące pozostałością po remoncie sprzed 20 lat. Wystarczy je potem dokładnie oczyścić z rdzy, pomalować na ulubiony kolor farbą do metalu lub antykorozyjnym lakierem. Następnie można je przymocować do wybranej podstawki lub połączyć kilka rurek ze sobą i uformować z nich wybrany kształt za pomocą metalowych kolanek.

DIY stojak na biżuterię
DIY stojak na biżuterię

Stojak na biżuterię DIY – romantycznie i klasycznie

Dla wielbicielek delikatnego, romantycznego stylu proponujemy wykonanie ramki w stylu decoupage. Z powodzeniem będzie można na niej wieszać wszelkie kolczyki, które do tej pory mieszały się ze sobą w szkatułkach. Do wykonania takiego organizera potrzebne będą:

  • ramka na zdjęcia dowolnej wielkości (najlepiej drewniana)
  • serwetki lub papier ryżowy do decoupage z wybranym wzorem
  • klej do decoupage
  • wodny lakier nawierzchniowy
  • pędzelki
  • sznurek lub linka
  • zszywacz tapicerski (taker)

Ramkę oczyścić i odtłuścić przed przystąpieniem do pracy. Można ją również lekko zmatowić za pomocą papieru ściernego. Następnie nałożyć cienką warstw kleju do decoupage i całą ramkę pokryć pojedynczą, zadrukowaną warstwą serwetek lub papieru ryżowego z wybranym wzorem. Na koniec zabezpieczyć lakierem na bazie wody i poczekać aż wyschnie. Z tyłu ramki przymocować biegnące horyzontalnie sznureczki za pomocą takera. Można je także zastąpić sznurem lampek LED lub modną siatką heksagonalną.

Jak widać, stojak na biżuterię nie musi być jedynie przedmiotem przydatnym w utrzymaniu domowego porządku. Przy odrobinie chęci i zaangażowania oraz niewielkim nakładem kosztów stworzyć można własnoręcznie coś, co doskonale wpisze się nie tylko w nasze gusta, ale i wystrój całego pokoju. Taki organizer będzie też świetnym prezentem dla najbliższych.

Leave a Comment!