Nowoczesna biżuteria- druty miedziane jubilerskie

Zbierając potrzebne akcesoria do wykonania biżuterii z drutu wiele osób zastanawia się jaki drut jubilerski zastosować? Bowiem przed dokonaniem właściwej decyzji zaleca się, aby rozważyć dokładnie nie tylko kolor drutu ale również jego grubość i materiał z którego jest wykonany. Jest to bardzo istotne, gdyż wpływa na trwałość zaprojektowanej biżuterii! W poniższym artykule dowiesz się jak zrobić biżuterię z drutu.

Druty do biżuterii- rodzaje materiałów

Przede wszystkim warto mieć na uwadze, że najważniejszym kryterium podczas wyboru drutu do biżuterii jest materiał, obecnie na rynku dostępne są różne możliwości między innymi:

  • stal szlachetna
  • srebro
  • miedź
  • mosiądz
  • brąz

Czy wiesz, że praca z zastosowaniem drutów miękkich takich jak: miedź lub mosiądz znacznie różni się od pracy z drutami twardszymi? Bowiem używając srebra lub stali szlachetnej możesz sobie nie poradzić z ich wygięciem stosując tradycyjne szczypce! Dlatego w tym przypadku zaleca się, aby zakupić specjalny palnik i kowadełko jubilerskie, jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ dzięki temu drut się o wiele bardziej plastyczny, a tym samym uformowanie go w dowolny kształt jest dużo łatwiejsze!

biżuteria z drutu inspiracje
Biżuteria z drutu inspiracje

Drut do biżuterii- jaka grubość?

Co istotne, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tworzeniem biżuterii tego rodzaju, najlepszym rozwiązaniem będzie zainwestować w druty o różnej grubości, jednakże aby nie trzeba było wydawać zbyt wiele pieniędzy na ich zakup, najrozsądniej jest wybrać jeden cieńszy i jeden grubszy. Dzięki takiemu zastosowaniu otrzymasz możliwość tworzenia biżuterii z drutu nowoczesną techniką tzw. wire wrapping, a także wiele innych możliwości. Powinieneś wiedzieć, iż jeden drut posłuży do stworzenia bazy, natomiast drugi do owinięcia wokół niej. Grubszy drut sprawdzi się idealnie w przypadku większych wisiorów, jeśli chodzi o cieńszy drut, poprzez jego wykorzystanie otrzymasz bardziej delikatniejsze wyroby. Ciekawostką jest fakt, iż cieńszy drut służy także do wykonywania bardziej skomplikowanych plecionek.

Druty jubilerskie dostępne na rynku

W obecnych czasach na rynku znaleźć można specjalistyczne druty jubilerskie o różnym przekroju, aczkolwiek najczęściej spotkać można modele trójkątne lub owalne. Stosując dostępne druty można produkować własną biżuterię oraz prefabrykaty jubilerskie takie jak miedzy innymi: bigle do kolczyków, naszyjniki a także pierścionki. Asortyment drutów do biżuterii jest dość bogaty i urozmaicony, dlatego z całą pewnością znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie!

Pierścionek z drutu- jak zrobić?

Biżuteria, która jest ręczne robiona jest także doskonałym sposobem, aby realizować swoje artystyczne pasje, a także by stworzyć oryginalne dodatki przy niewielkim wkładzie finansowym. Świetnym przykładem eleganckiego dodatku wykonanego z drutu jest pierścionek, aby go stworzyć będziesz potrzebować:

  • około 50 cm drutu o średnicy 1 mm, zaleca się wybór drutu miedzianego lub srebrnego
  • trzpień o średnicy większej niż średnica palca
  • kombinerki, obcęgi
  • oraz pilniczek

Na samym początku należy określić rozmiar pierścionka i dobrać właściwy trzpień, najlepszym sposobem jest umieszczenie markera na środku drutu, następnie każdy koniec drutu trzeba owinąć wokół markera. W kolejnym etapie należy skręcić ze sobą oba końce drutu, można pomóc sobie stosując kombinerki, powinieneś owijać oba końce drutów dookoła głównego punktu, poprzez takie zastosowanie utworzy się druciana róża w trójwymiarze. Gdy powstanie róża, zaleca się aby pozostawić około 1 cm drutu na każdym z końców, następnie zsunąć pierścionek z trzpienia i spiłować zbyt ostre końce drutu używając pilniczka. Ostatnim etapem jest owinięcie końców drutów dookoła pierścionka za pomocą kombinerek i gotowe!

***

Leave a Comment!