Jak zrobić pudełko na biżuterię?

Każda fanka biżuterii wie, jak ważne jest odpowiednie jej przechowywanie. Ułatwia to organizację wszystkich drobiazgów, chroni biżuterię przed uszkodzeniem oraz przed zgubą. Z pomocą kilku narzędzi i chwili wolnego czasu możemy stworzyć własnoręcznie wykonane pudełko na biżuterię, które sprawi nam wiele radości i będzie oryginalnym organizerem na biżuterię dostosowanym do naszych potrzeb.

Co trzeba przygotować, by wykonać własnoręczne pudełko na biżuterię?

Przed przystąpieniem do pracy należy przygotować potrzebne narzędzia, takie jak: nożyczki, klej na gorąco, klej do materiału, który wybierzemy na obicie pudełka, kartoniki, filc, materiały oraz oczywiście pudełko. To ostatnie jest niezwykle ważne, ponieważ od wielkości pudełka zależeć będzie to, ile drobiazgów w nim zmieścimy. W tym celu warto przeszukać mieszkanie i znaleźć niepotrzebny kartonik po sprzęcie, po butach, metalowe pudełko po ciastkach lub drewnianą skrzyneczkę. Jeśli nie dysponujemy żadnym z tych pudełek możemy je zakupić w sklepie budowlanym, albo wykonać je ze sklejki.

Jak zrobić pudełko na biżuterię?

Jeśli posiadamy już wybrane pudełko musimy się zastanowić w jaki sposób je ozdobimy. W przypadku drewnianych skrzyneczek można pomalować je farbą, a pozostałe pudełka mogą być oklejone tkaniną, papierem ozdobnym, bądź metodą decoupage. Z wybranego materiału należy wykroić takie kawałki, które pozwolą na oklejenie pudełka z zewnątrz. Należy pamiętać o użyciu odpowiedniego kleju do tkanin, jeśli taki sposób wybraliśmy.

Jeśli nasze pudełko z zewnątrz wygląda już tak jak chcemy, możemy przystąpić do przygotowania jego wnętrza. W tym celu należy wyciąć na potrzebny wymiar tekturowe kartoniki, które będą przegródkami naszego organizera. Jeśli chcemy stworzyć miejsce na pierścionki, przygotowujemy kilka takich kartoników, oklejamy je filcem, a następnie docelowym materiałem. Kiedy mamy już kilka takich samych, oklejonych kartoników, układamy je w rzędzie wewnątrz pudełka od góry do dołu. Używamy w tym celu kleju na gorąco, aby kartoniki dobrze się trzymały. Po zakończeniu tej czynności mamy idealne miejsce na schowanie pierścionka, czy kolczyków. W taki sam sposób, tyle że bez użycia filcu przygotowujemy pozostałe przegródki pudełka i również podklejamy je na kleju na gorąco.

Jeśli nasz organizer zrobiliśmy z pudełka jednoczęściowego, czyli takiego, który pokrywkę ma połączoną z podstawą, możemy też dokleić dwa sznureczki, aby pudełko się nie przewracało i lepiej się prezentowało. Jedną końcówkę sznureczka należy przykleić do podstawy pudełka, od wewnątrz, a drugą do pokrywki, wybierając taką długość sznurka, żeby pokrywka utrzymała się w pionie. Z drugiej strony pudełka powtarzamy czynność. Możemy też stworzyć zapięcie na guzik, czy dowolną ozdobę. W tym celu należy przyszyć guziczek w miejscu otwarcia pudełeczka, a do pokrywki przymocować sznureczek – pętelkę.

Ozdoby na pudełko na biżuterię

pudełko na biżuterię wykonanie
Pudełko na biżuterię wykonanie

Jako że takie pudełeczko na biżuterię jest bardzo oryginalne, możemy dodać jeszcze coś od siebie. Wszelkie ozdoby w postaci cyrkonii, kwiatuszków, czy koralików są bardzo mile widziane. Jeśli jednak wolimy minimalistyczną odsłonę pudełka, możemy po jego pomalowaniu, czy oklejeniu zakończyć ozdabianie, ponieważ już na tym etapie organizer z pewnością będzie prezentował się wyjątkowo.

***

Leave a Comment!