Jak zrobić naszyjnik z koralików toho

Jednym z najbardziej użytecznych rodzajów koralików są drobniutkie, szklane koraliki toho. Ich wielozadaniowość polega na tym, że ich niewielki rozmiar nadaje się do wykonywania różnego rodzaju rękodzieła, między innymi biżuterii. Wielokolorowe toho można łączyć z sobą dowolnie, tworząc przy tym piękne i unikatowe bransoletki, kolczyki czy naszyjniki. Koraliki te sprawdzą się w różnych technikach rękodzielniczych, takich jak np.: haft koralikowy i sutasz. Jak wykonać naszyjnik z toho? Czy jest to skomplikowane?

Co to są koraliki toho?

naszyjnik z koralików Toho

Toho to bardzo drobne koraliki szklane w pełnej palecie barw, które przybierają mniej lub bardziej przezroczyste postacie. Można je z sobą łączyć za pomocą nici, drucików jubilerskich czy kleju. Świetnie nadają się do wyrobu biżuterii w technice tradycyjnej lub artystycznej. Jedną z najbardziej wdzięcznych metod rękodzielniczych jest haft koralikowy, który korzystając z toho, przybiera formy skomplikowanych naszyjników, bransoletek, kolczyków, broszek czy wisiorów. Mogą one także stanowić element wykończeniowy prac sutaszowych. Nici, kordonki czy druciki jubilerskie muszą być odpowiednio cienkie, aby można było na nie nawlec koraliki. Te drobne paciorki posiadają niewielki otwór, który może sprawić trudność przy nawlekaniu nici grubych, przy pomocą igieł o dużych uchach. Aby ustrzec się przed tym problemem, warto wyposażyć się w cienkie igły lub w specjalny nawlekacz do nici, który można zakupić w sklepie pasmanteryjnym.

Czy robienie biżuterii z toho jest skomplikowane?

Biżuteria szydełkowa, sutasz, haft koralikowy, szydełkowanie, frywolitka… to tylko niektóre z technik rękodzielniczych, które chętnie korzystają z koralików toho. Wykonane z nich naszyjniki i bransoletki są niezwykle misterne i skomplikowane. Pracochłonność może zniechęcić początkujących pasjonatów unikatowej biżuterii. Jednak z czasem pierwsze próby mogą przerodzić się niezwykłą pasję, która doprowadzi do powstania prawdziwych dzieł sztuki. Warto poświęcić czas, aby poznać podstawowe techniki oraz ich arkana, aby móc samodzielnie wykonać dla siebie oryginalną broszę czy bransoletkę. Kluczem do sukcesu jest zrozumienie metod, odpowiednie narzędzia i materiały pomocnicze, a także projekt oraz duża doza cierpliwości.

Jak zrobić naszyjnik z toho?

Wszystko zaczyna się od inspiracji i wykonania pierwszych szkiców projektu. Wybranie kolorowych koralików będzie równie ważne, co zakup żyłki lub drucika jubilerskiego, które połączą elementy w całość. Drucik najlepiej ciąć cążkami, z kolei nici ostrymi nożyczkami, które można zakupić w sklepie pasmanteryjnym. Koraliki toho sprzedawane są w kompletach liczących setki sztuk, można z nich wykonać kilka różnych naszyjników. Wisiorek wykonany haftem koralikowym będzie potrzebował odpowiedniego łańcuszka oraz zapięcia. Warto uwzględnić ten aspekt podczas projektowania. Wykonanie naszyjnika szydełkowego z koralikami toho wymaga zakupienia odpowiednio cienkiego kordonka oraz pasującego do niego szydełka. Lecz toho nie muszą być głównym elementem budującym biżuterię, można je uzupełnić większymi koralikami w ciekawym kształcie. Oryginalny duży koralik może być dominantą kompozycji, a toho jedynie jego oprawą.

***

Leave a Comment!