Jak zrobić naszyjnik z kamieni

Biżuteria wykonana własnoręcznie jest doprawdy wyjątkowa – możemy nosić ją z prawdziwą dumą, związaną nie tylko z jej jakością, ale i z nakładem pracy, jaki włożony został w jej wykonanie. Doskonale nadaje się na prezent dla żony, matki czy babci. Przygotowanie jej nie jest wcale szczególnie trudne (w wielu przypadkach wystarczą kamienie znalezione na wakacjach), a osoby, które jeszcze nie miały z tym do czynienia, zapraszamy do naszego krótkiego poradnika. 

Niezbędne produkty

Zanim zabierzemy się do pracy, należy koniecznie zaopatrzyć się w konkretne produkty. Są to:

  • ładne, eleganckie kamienie (co oczywiste) niewielkich rozmiarów
  • łańcuszek
  • kółeczka do zawieszek
  • wiertarka wraz z niewielkim wiertłem
  •  plastikowy, płaski pojemniczek

Po skompletowaniu niezbędnych akcesoriów możemy już zabierać się do pracy. jak wkrótce się przekonamy, przygotowanie własnoręcznie wykonanego naszyjnika z kamieni, choć wymaga sporej dawki cierpliwości, jest zajęciem naprawdę satysfakcjonującym.

Jak zrobić naszyjnik z kamieni? Poradnik krok po kroku

Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, jest odpowiednie dobranie kamieni. Należy to zrobić w taki sposób, by nie kłóciły się one ze sobą kolorystycznie, a także pasowały wielkością, oraz kształtem. Wiele osób wypatruje odpowiednich kamieni już podczas urlopu czy spaceru – jeśli jednak nie chcemy się w to bawić, zawsze możemy zakupić kamienie jubilerskie. Wybrane kamienie należy następnie dokładnie umyć. 

Gdy już zdecydowaliśmy się na konkretne kamienie – układamy je w płaskim pojemniczku i zalewamy niewielką ilością wody. Aby ułatwić wiercenie, kamienie mające służyć do wykonania naszyjnika z kamieni naturalnych nie powinny nachodzić na siebie nawzajem.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie wiertarki wraz z odpowiednim wiertłem. Wiertło powinno być niewielkich rozmiarów, tak, aby otwory, które będziemy za chwilę wiercić w kamieniach nie były zbyt duże.

Teraz należy wywiercić w kamyczkach otwory. Wiertarkę trzymamy poziomo, zaś pojemnika z kamieniami staramy się nie przemieszczać. W ten sposób w trakcie wiercenia woda będzie schładzać kamienie, co z kolei sprawia, że stają się one odporne na pęknięcia. Ma to również kolejną zaletę – ilość pyłu emitowanego w trakcie wiercenia będzie znacznie mniejsza. Wiercenie jest konieczne, ponieważ w innym przypadku nie uda nam się przygotować naszyjnika z kamienia – w jego trakcie warto stosować osłonę na oczy, na przykład specjalne okulary.

Kiedy już skończymy wiercić, kamyki należy ostrożnie wyciągnąć z pojemnika – warto rozłożyć na szafie odpowiednio duży ręcznik, na którym kłaść będziemy kamienie. Najpierw należy jednak dokładnie wypłukać je pod bieżącą wodą. Rozłożone na ręczniku kamienie należy wysuszyć.

Przygotowujemy naszyjnik z kamieni. W tym celu w otwory powstałe w wyniku wiercenia należy włożyć ogniwa łączące. Następnie tak przygotowane kamienie umieszczamy na łańcuszku. W ten sposób przygotować możemy nie tylko naszyjniki z kamieni, ale również – na przykład – bransoletkę. 

wykonujemy naszyjnik z kamieni
wykonujemy naszyjnik z kamieni

Naszyjnik z kamienia – biżuteria na każdą okazję

Wykonane z efektownych, błyszczących kamieni naszyjniki czy bransoletki cieszą oko i zwracają uwagę. Biżuteria ta nadaje się zarówno do codziennego noszenia, jak i na specjalne okazje. Własnoręcznie przygotowany naszyjnik z naturalnych kamieni będzie wspaniałym dodatkiem do ubioru podczas uroczystości firmowych, a także rodzinnych, jak ślub czy chrzest. Doskonale pasuje do ubioru sportowego, galowego, jak i codziennego. Będzie on również wspaniałym prezentem dla bliskiej osoby. Z indywidualnie wykonanego, darowanego od serca prezentu z pewnością ucieszy się każda kobieta.

***

Leave a Comment!