Ręcznie robiona biżuteria do eleganckiej garsonki? Jak najbardziej, bo rękodzieło jest modne w 2021 roku!
Na rok 2021 styliści proponują zaskakujące połączenia ręcznie robionej biżuterii do firmowych garsonek i sukni bankietowych. Rękodzieło jest modne, bo dodaje indywidualizmu nawet statecznym uniformom. Kojarzy się też pozytywnie i ekologicznie. Absolutnym hitem roku 2021 mają być na przykład czarno-białe kolczyki sutasz zestawione z czarno-białymi sukniami wieczorowymi. Jak wykonać taką, ręcznie robioną biżuterię samemu? Okazuje się, że jest to zadanie osiągalnie niemalże dla każdego, kto posiada minimum zdolności manualnych i cierpliwości.
Jak zrobić kolczyki sutasz – jakich materiałów będziemy potrzebować?
Aby móc pochwalić się ręcznie robioną biżuterią w postaci czarno-białych kolczyków sutasz potrzebować będziemy czarnego i białego sznurka o szerokości 3 milimetry, białych koralików typu TOHO Round 8/0 Opaque White, czarnego filcu w arkuszach o wymiarach 20×30 centymetrów, bigli typu sierpy oksydowane bez niklu (najlepiej 15 milimetrów długości) oraz agatu brazylijskiego (czarny owal o wymiarach 16×12 milimetrów). Każdy z tych materiałów dostępny jest w stacjonarnych i internetowych pasmanteriach.
Jak się robi kolczyki sutasz krok po kroku?
Pracę nad wykonaniem czarno-białych kolczyków sutasz rozpoczynamy od odmierzenia sznureczków, czarnego i białego. Aby uzyskać idealną długość sznureczków, przykładamy je do kamienia i otaczamy nimi minerał. Odmierzone sznureczki przycinamy i przyklejamy do kamienia. Można je też zszyć razem igiełką i dopiero w tej formie przytwierdzić do kamienia. Następnie przyszywamy koraliki do sznurków. Im gęściej, tym lepiej. Tak, aby powstała jednolita otoczka koralikowa. Kolejny krok to przebicie sznureczków grubszą igłą i umieszczenie, w powstałych kanalikach, przygotowanych wcześniej bigli. Po tym etapie pracy wycinamy filcowe tło dla całej konstrukcji oraz przyklejamy je z tyłu sznureczków i kamienia w taki sposób, aby całość zamknęła się w jednolity kształt. Z tyłu kolczyka będzie widoczne wówczas eleganckie i jednolite, filcowe tło. Z przodu filc nie powinien wystawać. Gdyby jednak tak się stało, że przekracza on konstrukcję kamienia ze sznureczkami, po prostu dodajemy jeszcze jedną warstwę sznurka i wyszywamy ją koralikami. Im staranniej i precyzyjniej, tym oczywiście lepiej. Pamiętajmy również, aby nie nałożyć zbyt dużo kleju w przestrzeni pomiędzy filcem a kamieniem ze sznureczkami i koralikami, gdyż nadmiar spoiwa może nieestetycznie powyginać filc. Kolczyki pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia, najlepiej na dwie, trzy godziny. Po upływie tego czasu możemy je przymierzyć i ewentualnie zadecydować o dołożeniu dodatkowych elementów dekoracyjnych poprzez na przykład doszycie zwisających sznureczków i nanizaniu na nie jeszcze jednej warstwy koralików. W przypadku kolczyków sutasz bowiem kolejne elementy dekoracyjne mogą być dodawane w różnym czasie. Zdarza się nawet, że kolczyki są rozbudowywane o kilka do kilkunastu elementów takiej konstrukcji, tworząc efekt witrażu. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i upodobania do noszenia krótkich lub długich kolczyków. Ręcznie robiona biżuteria to unikalne rękodzieło, piękne i niepowtarzalne, bo wykonywane najczęściej w pojedynczych egzemplarzach. Jeśli takie kolczyki zrobimy sami, mamy pełną gwarancję niepowtarzalności.