Jak zrobić bransoletkę z koralików na szydełku

Szydełkowanie to obecnie jedna z najpopularniejszych i najpiękniejszych technik rękodzielniczych, która świetnie nadaje się do wyrobu biżuterii. Bransoletkę szydełkową, ozdobioną koralikami, można zrobić samodzielnie, korzystając z poradników i kursów dostępnych w Internecie. Podstawą są proste ściegi oraz dobranie odpowiednich komponentów. Od czego zacząć przygodę z szydełkowaniem? Jak samodzielnie wykonać bransoletę szydełkową z koralikami?

1. Materiały i narzędzia

Aby dobrze zabrać się do tego zadania, potrzebne są specjalne narzędzia oraz nici. Jeśli chodzi o zestaw niezbędnych narzędzi, absolutną podstawą są odpowiedniej wielkości szydełka. Wielkość ściegu uzależniona będzie od wielkości haczyków – czym grubsze szydełko, tym większy będzie ścieg. Bransoletka będzie noszona na ręce, co oznacza, że powinna być wykonana z nici, które nie będą podrażniały skóry. Świetnie nadają się do tego bawełniane muliny oraz kordonki. Potrzebne będą także ostre nożyczki do cięcia nici oraz igła o tępym zakończeniu, która umożliwi nanizanie koralików na nić. Podczas doboru materiałów – tj. kordonków oraz koralików, należy dobrać je do siebie pod względem estetycznym. Wiele zależy od indywidualnej gestii rękodzielnika. Choć czasem warto zaczerpnąć inspiracji od bardziej doświadczonych osób.

bransoletka na szydełku wykonanie
bransoletka na szydełku wykonanie

2. Nauka techniki

Gdy już uda się zebrać podstawowe narzędzia oraz materiały, można w końcu przystąpić do wykonania pierwszej bransoletki. Jeśli ktoś zaczyna naukę szydełkowania od zera, może zakupić poradnik, w którym krok po kroku zostaną objaśnione wszelkie arkana techniki szydełkowej. Można także skorzystać z porad, których rękodzielniczki udzielają na własnych blogach lub vlogach. Filmiki, które ukarzą jak trzymać szydełko i jak z niego korzystać, aby wykonać najprostsze ściegi, będą jednymi z najbardziej pomocnych środków do nauki szydełkowania. Jeśli ktoś ma szczęście znać osobę, która dobrze szydełkuje, oczywiście może także zasięgnąć jej porad, a nawet nauczyć się od niej wszystkiego od podstaw. Pierwsze próby mogą okazać się trudne, jednak warto spróbować, gdyż na szydełku można wykonać praktycznie wszystko. Przeglądając blogi, można także zasięgnąć inspiracji do zaprojektowania własnej, unikatowej bransoletki.

3. Jak wykonać bransoletkę szydełkową z koralikami?

Opanowanie pierwszych ściegów to podstawa do zabawy w kreatywnego projektanta. Aby koraliki wplatały się w bransoletkę, należy najpierw nanizać je na nić. Jednak aby dobrze obliczyć potrzebną ilość komponentów, należy wykonać najpierw szkice oraz projekt z uwzględnieniem potrzebnej ilości materiału. Bransoletki jednokolorowe można oczywiście wykonać z jednego kordonka, natomiast te wielokolorowe trzeba umieć ze sobą odpowiednio łączyć. Dopasowane kolorystycznie koraliki mogą być jedynie dodatkiem do szydełkowej bransoletki, lub być z sobą połączone poprzez technikę krytego łączenia elementów przy pomocy cienkiego szydełka oraz odpowiednio cienkiej nici. Należy pamiętać, że na początku oraz końcu bransoletki musi się znaleźć wiązanie, dzięki któremu będzie można dopasować długość biżuterii do własnego nadgarstka. Przyda się także funkcjonalne zapięcie ze stali szlachetnej lub srebra.

Leave a Comment!