Jak zrobić biżuterię z miedzi korzystając z techniki wire wrappingu?

Marzysz o unikatowej, ręcznie robionej biżuterii? Jeśli chcesz samodzielnie przygotować biżuterię ręcznie robioną albo potrzebujesz wyjątkowego prezentu dla bliskiej Ci osoby, wybierz biżuterię z miedzi. Jak zrobić biżuterię z miedzi? Jakie właściwości ma miedź? Podpowiadamy.

Czym jest miedź? Jakie właściwości ma miedź?

Miedź jest pierwiastkiem chemicznym z grupy metali przejściowych. Dawniej nazywana była metalem cypryjskim, ponieważ pochodzi od Cypru, tam w starożytności była wydobywana. Chemicznym symbolem miedzi jest Cu. Możesz ją wykorzystać do tworzenia biżuterii, ponieważ jest odporna na korozje, przeciwdrobnoustrojowa, łatwa do łączenia, ciągliwa, wytrzymała, niemagnetyczna, a do tego łatwo tworzy stopy. Oznacza to, że kiedy będziesz chciała ją połączyć z innymi metalami, otrzymasz stopy. Zaletą miedzi jest również to, że wygląda bardzo atrakcyjnie.

Jak zrobić biżuterię z miedzi – technika wire wrapping

Wire wrapping jest techniką, która w dosłownym tłumaczeniu polega na owijaniu drutem. I oto właśnie chodzi w tej technice, należy okręcić cienki drut wokół grubego i tak uzyskać plecionkę. Pomiędzy drutami można wpleść koraliki albo kamienie szlachetne.

Jeśli chcesz samodzielnie rozpocząć tworzenie biżuterii z miedzi, potrzebujesz drutu niepowlekanego miedzianego, druty miedziane powlekane, szczypce, narzędzia pomocnicze: płytki z otworami i kołeczkami jak i przyrząd do wyginania 3D. Oprócz tego przydadzą  Ci się również palnik jubilerski, szczypce koralki i kamyki.

Pracę nad biżuterią z miedzi, rozpocznij od utworzenia bazy. Doskonale nada się do tego drut o grubości od 0,8 mm do 1mm, ponieważ jest on sztywny, ale nie będziesz mieć problemu z jego wygięciem. Do owijania przyda Ci się drut o grubości od 0,4mm do 0,6mm. Następnie przy pomocy szczypcy płaskich owiń drugim drutem, pierwszy drut. Tak zabezpieczysz druty przed ich rozplataniem się, tym samym nie będziesz musiała korzystać z lutownicy albo kleju. Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z tworzeniem biżuterii, możesz kupić gotowe bazy. Dostępne są one w sklepach internetowych.

Jaki wybrać drut do zrobienia biżuterii?

Oprócz drutu miedzianego dostępne są również inne druty jubilerskie: srebro, mosiądz, stal szlachetna czy też brąz. Pamiętaj o tym, że praca na drutach miękkich: miedź i mosiądz, będzie różnić się od pracy na twardych drutach: srebra czy też stali szlachetnej. Miękkie druty możesz wyginać, używając do tego standardowych szczypców, do wyginania twardych przyda Ci się specjalny palnik jubilerski oraz kowadełko. Obecnie na rynku dostępne są różne kształty drutów: trójkątne, owalne, półokrągłe jak i prostokątne. Dzięki temu w zależności od tego jaką biżuterię chcesz wykonać, możesz wybrać drut zgodny z Twoimi oczekiwaniami.

biżuteria z miedzi technika wire wrappingu
Biżuteria z miedzi technika wire wrappingu

Czym jest „ produkt z pamięcią”?

Podczas poszukiwań idealnego drutu do wykonania biżuterii z miedzi, możesz natknąć się na pojęcie drutu z pamięcią. To okrągły zwój drutu o okrągłym kształcie, który po rozprostowaniu wraca do swojej poprzedniej formy. Doskonale przydaje się podczas tworzenia bransoletek, naszyjników oraz kolczyków w kształcie kół. Pamiętaj o tym, że „produkt z pamięcią” nie przyda się do tworzenia każdego rodzaju biżuterii.

Samodzielnie wykonując ozdoby, będziesz mieć pewność, że twoja biżuteria będzie jedyną w swoim rodzaju. Opanowanie techniki wire wrappingu wymaga precyzji, poświęcenia uwagi i cierpliwości, ale pomaga w uwolnieniu kreatywności. Ubierając biżuterię ręcznie robioną z miedzi, poczujesz się pewniejszą siebie osobą. Taka biżuteria doskonale nada się na stylizację w zwyczajne dni, ale w szczególności sprawdzi się podczas wieczornych spotkań, czy też ważniejszych okazji jak ślub.

***

Leave a Comment!