Jak zrobić biżuterię z koralików?

Do zrobienia unikalnej biżuterii z koralików niewiele potrzeba. Wystarczą chęci, trochę zdolności manualnych, kilka podstawowych półproduktów, odrobina miejsca na stole i oczywiście koraliki. Jak się do tego zabrać i od czego zacząć?

Jak zrobić biżuterię z koralików- materiały, których możemy użyć

  • Kamienie naturalne, szlachetne i półszlachetne. Znajdziesz je w wielu odmianach, kształtach i wielkościach. Sprawdzą się do wykonania każdego typu biżuterii. Są trwalsze i bardziej eleganckie, niż koraliki plastikowe, warto więc w nie zainwestować. Najpopularniejsze to agat, jaspis, howlit, onyks, jadeit i turkus. Każdy z nich ma swoje znaczenie i symbolikę, dlatego biżuteria wykonana z naturalnych kamieni może być wręczona bliskim jako amulet.
  • Koraliki z drewna. One też sprawdzą się doskonale dla miłośników organicznych surowców pochodzących prosto z natury. Mogą być wykonane z surowego drewna świetnie pasującego do kompozycji w niezobowiązującym stylu etnicznym boho lub z drewna egzotycznego, które sprawdzi się nawet jako element eleganckiej, wieczorowej biżuterii.
  • Drobne koraliki japońskie. Każdy wielbiciel ręcznie robionej biżuterii zna koraliki Toho I Miyuki. To drobne, szklane koraliki wykonywane z największą starannością i wybierane przez twórców handmade na całym świecie. Mimo niewielkich rozmiarów są niezwykle równe i powtarzalne, każdy koralik jest taki sam i idealnie wykonany, daje pewność stworzenia idealnej biżuterii. Dostępne w niezliczonej ilości kolorów, rozmiarów i kształtów. Wśród nich znaleźć można nawet koraliki powlekane złotem bądź srebrem.

Jak zrobić biżuterię z koralików- bransoletka

bransoletka z koralików inspiracje
Bransoletka z koralików inspiracje

Bransoletki z koralików wykonywane są na wiele różnych sposobów. Jeśli brak Ci zdolności manualnych albo cierpliwości do skomplikowanych technik lub gdy po prostu zaczynasz dopiero swoją przygodę z tworzeniem biżuterii, najprościej będzie napleść koraliki na gumkę jubilerską. Taka bransoletka nie potrzebuje dodatkowych zapięć, jest prosta i szybka do zrobienia, ale gdy użyjesz do niej wysokiej jakości materiałów, będzie prezentować się elegancko i efektownie. Do bardziej zaawansowanych technik tworzenia bransoletek zaliczyć możemy tkanie bransoletek z małych koralików na specjalnych krosnach lub wykonywanie sznurów koralikowych przy użyciu szydełka.

Jak zrobić biżuterię z koralików- naszyjnik

Naszyjnik z koralików może być prostym wisiorkiem albo bardziej skomplikowanym w wykonaniu sznurem korali. Do wykonania pierwszego wystarczy wybrać jeden duży kamień naturalny lub efektowny koralik z drewna i zawiesić go na woskowanym sznurku, metalowym łańcuszku, czy naturalnym rzemieniu. Sznury korali też mogą być mniej i bardziej skomplikowane i pracochłonne. W zależności od oczekiwanego efektu końcowego możesz nawlec tylko korale na pojedynczy sznurek i zakładać je przez głowę lub połączyć wiele splecionych ze sobą sznurów i zakończyć je metalowym zapięciem. Pamiętaj, że im więcej koralików użyjesz, tym naszyjnik będzie cięższy. Wybieraj więc raczej koraliki drewniane, szklane lub plastikowe. Naturalne kamienie sprawdzą się w przypadku pojedynczych sznurów, ale w większej ilości będą niewygodne w użytkowaniu.

Jak zrobić biżuterię z koralików- kolczyki i klipsy

Do wykonania kolczyków i klipsów potrzebujemy już nieco więcej wprawy, a także specjalnych półproduktów, takich jak bigle, bazy z wkrętami, kółeczka montażowe, szpilki etc. Przydadzą się też szczypce i inne narzędzia jubilerskie. Tutaj też należy zwrócić uwagę na ciężar produktu końcowego. Sprawdzą się malutkie, pojedyncze korale naturalne na wkrętach bądź jako dłuższe zawieszki, ale większa ich ilość nieładnie i (co ważniejsze) niezdrowo, obciąży ucho, dlatego najlepsze będą koraliki drewniane i szklane. Pamiętaj, by do kolczyków wybierać półprodukty hipoalergiczne. Najlepsze będą srebrne, złote, bądź wykonane ze stali chirurgicznej.

Tworzenie biżuterii z koralików to przyjemne i łatwe hobby, które pozwoli Ci wykonać piękne przedmioty dla siebie i dla najbliższych. Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia.

***

Leave a Comment!