Jak nie dać się zwieść na złote podróbki?

Złota biżuteria to idealny dodatek zarówno do codziennych stylizacji, jak i tych wytwornych na specjalne okazje. Niektórzy traktują ją jako nieodłączny element ozdobny podkreślający walory urody, ale też w wielu krajach traktowana jest jako produkt inwestycyjny. Niestety rosnąca cena kruszcu stanowi pokusę dla nieuczciwych sprzedawców i potencjał do naciągania potencjalnych klientów na zwykłe podróbki. Jak zatem nie dać się zwieść i poznać prawdziwe złoto?

Co kryje prawdziwe złoto?

Czyste złoto (24 karaty, próba 1000) nie może być wykorzystywane w jubilerstwie ze względu na jego miękkość. Stąd też aby zwiększyć poziom jego twardości tworzone są stopy z mniej szlachetnych metali. Zasada jest taka: im większa ilość karatów, tym więcej złota w złocie. Niska ilość karatów wskazuje na dodatki większej procentowej ilości miedzi.

Można się spotkać z różnymi odcieniami złota:

  • żółtym – w takim kolorze występuje w naturze, barwa klasycznego złota jest uzależniona od indywidualnego rodzaju stopu oraz proporcji czystego złota,
  • białym – do stopu dodawany jest pallad lub nikiel,
  • różowym – na pojawienie się odcieniu wpływa dodatek miedzi,
  • niebieskim – powstaje przez połączenie złota z żelazem,
  • fioletowym – do stopu dodawany jest glin,
  • zielonym – powstaje poprzez dodanie srebra.

Tyle różnych odcieni może wpływać na naszą podejrzliwość, co do autentyczności szlachetnego metalu. Skoro po kolorze ciężko rozróżnić czy złoto jest prawdziwe trzeba skorzystać z pewnych sprawdzonych sposobów.

sprawdzanie czy złoto jest prawdziwe
Sprawdzanie czy złoto jest prawdziwe

Jak przed zakupem sprawdzić czy złoto jest prawdziwe?

Istnieje kilka sposobów, które uchronią nas przed niechcianym zakupem podróbki złota i zaoszczędzeniem sobie zawodu i pieniędzy.

1. Przede wszystkim próba złota

Pierwszym parametrem, jaki należy sprawdzić to próba złota, czyli rzeczywista ilość złota w danym wyrobie. Najprościej rzecz ujmując próba przedstawia ile jednostek złota przypada na 1000 jednostek masy całego stopu. Najczęściej na rynku można się spotkać z próbą 333, 585 oraz 750. Jak na to patrzeć? Jeśli mamy próbę 750 tzn., że stop zawiera 75% złota. Choć często na oko nie jesteśmy w stanie dostrzec wyraźnej różnicy to z pewnością cena rozwieje nasze wątpliwości. I ważna rada: gdy oglądana przez Ciebie biżuteria nie ma wskazanej próby odpuść sobie ten zakup.

2. Tylko sprawdzone sklepy jubilerskie

Wybór dobrego jubilera z pewnością zaoszczędzi Ci niemiłej niespodzianki. Niektóre ze sklepów umożliwiają opcje zwrotu towaru, nawet jeżeli towar nie jest wadliwy. Oczywiście przysługuje dodatkowo prawo reklamacji. Ważne jest potwierdzenie dokonania transakcji i certyfikat autentyczności. Jeśli sprzedawca odmawia wydania paragonu lub certyfikatu musisz mieć na uwadze, że coś jest nie tak.

3. Analiza kolorystyki

Złoto jest metalem, który nie jest podatny na pojawianie się rdzy czy przebarwień. Zatem ani woda, ani inne płyny, czy pocieranie nie sprawią, że pojawią się nawet najdrobniejsze plamki. Jeśli oglądana przez Ciebie biżuteria zawiera tego typu defekty z pewnością nie jest to oryginalne złoto.

Jak sprawdzić czy posiadane w domu złoto jest prawdziwe?

Jeśli kiedyś nabyłeś złotą biżuterię i chcesz zweryfikować, czy rzeczywiście to złoto, czy może jednak tombak można umieścić nad biżuterią magnes. Jeśli złoty dodatek będzie przyciągany do magnesu to znaczy, że w większości niestety jest wykonany z innego stopu metalu. Złoto nie wykazuje właściwości magnetycznych.

Drugim sposobem jest tzw. próba Archimedesa. Wymaga odrobiny zachodu, ponieważ na początku należy zważyć złoty przedmiot, a później wlać wodę do naczynia i zapisać jej objętość. Gdy to zrobimy wrzucamy naszą złotą biżuterię do naczynia i zapisujemy poziom wody. Zapisaną wcześniej masę dzielimy przez objętość. Jeśli Twój wynik wynosi w przybliżeniu 19,3 g/ml to znaczy, że biżuteria faktycznie jest złota.

Złoto to zarówno drogocenny, jak i piękny surowiec. Zdecydowanie warto mieć je w swojej kolekcji. Powszechnie jednak wiadomo, że zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć, więc zakupów dokonujmy ostrożnie.

***

Leave a Comment!