Jak czyścić srebro domowym sposobem?

Biżuteria jest obecna w kulturze niemal od zawsze i to niezależnie od długości i szerokości geograficznej. Jednym z najczęściej wykorzystywanych i najpopularniejszych materiałów jest srebro. Ten szlachetny metal łączy w sobie piękno, trwałość i dostępność, dzięki czemu zyskuje uwielbienie wielu  jubilerów z całego świata. Jakie są jednak wady srebra? Czarnieje. Jest to naturalny proces, ale żeby móc cieszyć się pięknem srebrnych wyrobów w pełni należy wiedzieć jak sobie z tym radzić. Sprawdź jak czyścić srebro domowymi sposobami!

Dlaczego trzeba czyścić srebro?

Srebro jest pięknym i szlachetnym materiałem, jednak by utrzymać te cechy należy o nie dbać. Efekt czarnienia srebra jest naturalną reakcją chemiczną jaka zachodzi w kontakcie z powietrzem. Zawarte w powietrzu siarczany reagują z srebrem, przez co jego powierzchnia pokrywa się ciemnym nalotem. Skrajnym przypadkiem zabrudzenia srebra jest pojawienie się rdzy, które wynika najczęściej z połączenia uszkodzeń z wilgotnym środowiskiem przechowywania.

Skrajna sytuacja – jak wyczyścić srebro z rdzy

Radzenie sobie z rdzewiejącym srebrem jest dość proste. W tym celu można wykorzystać biały ocet i pastę do zębów. Wlej 250lm białego octu do szklanej miseczki lub szklanki, zanurz srebro na 2 godziny, wyciągnij i przetrzyj suchą ścierką. Następnie delikatnie nałóż warstwę pasty do zębów i zetrzyj ją ścierką. Rdza powinna zniknąć. Pojawiająca się rdza to skrajny przypadek wynikający z niewłaściwego przechowywania i rzadko się pojawiający. Najczęstsze zabrudzenia srebra da się usunąć na wiele więcej sposób. Sprawdź jak to zrobić!

Wiele sposobów czyszczenia srebra – wybierz swój

Domowych sposobów czyszczenia srebra jest naprawdę wiele. Warto wypróbować kilka metod i wybrać tą, która najlepiej pasuje do czyszczonych przedmiotów. Niektóre metody lepiej sprawdzą się w przypadku biżuterii, inne w przypadku sztućców, jeszcze inne będą idealne do małych i dokładnie wykonanych zdobień.

Najpopularniejsze domowe sposoby czyszczenia srebra

Do najczęściej stosowanych i najskuteczniejszych metod czyszczenia srebra należą:

Soda oczyszczona – Wymieszaj sodę z wodą w taki sposób by uzyskać gęstą pastę. Następnie wystarczy, że nałożysz pastę na srebrne przedmioty oraz delikatnie potrzesz szmatką. Osad powinien szybko zejść. Metoda ta jest dobra do czyszczenia drobnych i szczegółowych fragmentów srebra.

Folia aluminiowa – Weź szklany lub plastikowy pojemnik, wyłóż jego dno folią aluminiową oraz umieść na niej srebrne przedmioty. Zagotuj 0,5 l wrzącej wody i wymieszaj ją z 0,5 szklanki sody oczyszczonej. Następnie zalej srebrne przedmioty w misce. Wystarczy odczekać kilka minut i wytrzeć srebro.

Pasta do zębów – Wystarczy delikatnie nałożyć pastę, a następnie ją wytrzeć. Nalot powinien zejść od razu bez większych komplikacji.

czyszczenie srebra domowym sposobem
Czyszczenie srebra domowym sposobem

Pozostałe sposoby czyszczenia srebra

Metod jest naprawdę wiele, niektóre bardziej, inne mniej skuteczne. Omówione zostały te najpopularniejsze, ale inne stosowane metody to :cytryna i sól, coca-cola, proszek do prania, płyn do naczyń lub nawet piwo.

Odpowiedni wybór metody czyszczenia srebra

Wybierając metodę kieruj się przede wszystkim tym co masz w domu i ilością przedmiotów do wyczyszczenia. Jeśli nie masz w domu sody oczyszczonej to łatwiej skorzystać z pasty do zębów. Natomiast jeśli chcesz wyczyścić dużo przedmiotów to zamiast każdy nacierać pastą do zębów prościej i szybciej będzie wykorzystać folię aluminiową.

Leave a Comment!