Biżuteria towarzyszy ludzkości od zarania dziejów – najstarsze znaleziska, które określić można tym mianem, pochodzą bowiem sprzed 100 tysięcy lat. Warto wspomnieć, że wszelkiego rodzaju ozdoby wykonywane były na przełomie wieków z najróżniejszych materiałów – od kamieni, kości czy fragmentów zwierzęcych skór aż po złoto oraz kamienie szlachetnie – wyjątkowo popularną opcją pozostaje jednak biżuteria stworzona z najróżniejszych metali. Zmianie nie uległa z kolei podstawowa funkcja biżuterii – jest ona bowiem w stanie zamienić najzwyklejszy ubiór w rzecz niezwykłą i niepowtarzalną. Tym samym kluczową wydaje się kwestia jej czyszczenia oraz konserwacji. Jak zadbać więc o najpopularniejsze z ozdób?
Czym czyścić biżuterię z metalu typu stal chirurgiczna?
Ten rodzaj metalu, nazywany także stalą szlachetną, nierdzewną oraz jubilerską – znajduje szerokie zastosowanie w branży jubilerskiej, od lat służąc do wyrobu kolczyków, naszyjników czy bransolet. Popularność stali szlachetnej wiąże się głównie z jej twardością, odpornością na korozję, a także stabilnością koloru oraz hipoalergiczną formułą. Jak postępować z tego rodzaju stopem metali? W większości przypadków najodpowiedniejsze jest sięganie po wyjątkowo proste rozwiązania, nie inaczej wygląda to także w tej sytuacji. Wskazane będą więc woda oraz mydło (które zastąpić można również klasycznym płynem do mycia naczyń). Warto pamiętać również, by ograniczyć się do stosowania delikatnych ścierek lub gąbek, unikając tym samym myjek o ostrych powierzchniach (takich jak druciaki), które mogłyby uszkodzić biżuterię. Przy trudniejszych zabrudzeniach można użyć też wodnego roztworu wodorku azotu, czyli popularnego amoniaku (w proporcjach jeden do sześciu).
Biżuteria srebrna – garść sposobów
Srebro to wyjątkowo popularne tworzywo – trudno znaleźć więc sklepy jubilerskie, które nie dysponują wykonaną z niego biżuterią. Jego czyszczenie, wbrew pozorom, nie wymaga jednak wiele zachodu. Rynek obfituje w szereg produktów, których głównym zadaniem jest wyczyszczenie srebrnych ozdób, warto jednak pochylić się nad produktami, które w domu posiada każdy. Jednym z popularniejszych sposobów usuwania zabrudzeń z tego rodzaju biżuterii jest bowiem sól kuchenna, która pozwoli na zredukowanie przebarwień. Pomocna w tym przypadku okaże się również folia aluminiowa – w wyłożonej nią miseczce należy umieścić biżuterię, a następnie zalać solnym roztworem i pozostawić na kilka godzin. Po wypłukaniu w zimnej wodzie oraz wypolerowaniu delikatną ściereczką kolczyki czy łańcuszki zyskają nowy blask. Pamiętać trzeba również o zbawiennej roli innych podstawowych produktów, między innymi pasty do zębów (pod żadnym pozorem nie należy jednak używać tej o właściwościach wybielających), a także sody oczyszczonej.
Czym czyścić biżuterię z metalu – więcej domowych sposobów
Zachowanie połysku to główny z powodów sukcesywnej konserwacji metalowej biżuterii. Poza wspomnianymi już sposobami godnymi uwagi są też: czyszczenie popiołem papierosowym (z wykorzystaniem szczoteczki do zębów) oraz… pranie (umieszczoną w woreczku lub skarpecie biżuterię należy prać wraz z bielizną, w niewielkiej temperaturze). Warto zwrócić również uwagę na tak zwane gorące kąpiele. Do czyszczenia srebra odpowiednie będzie połączenie 3 litrów wody, 5 łyżek octu spirytusowego, a także 3 łyżek wodorowęglanu sodu (czyli klasycznej sody oczyszczonej). „Moczenie” ozdób w roztworze należy zakończyć po kilkunastu minutach – płukaniem w zimnej wodzie oraz przetarciem suchą, delikatną ściereczką. Biżuteria z mosiądzu i miedzi wymaga z kolei zastosowania innych środków – konkretniej połączenia soli (łyżeczki), octu (łyżki) oraz gorącej wody (niewielkiej ilości). Po wtarciu roztworu w powierzchnie bransolety czy łańcuszka konieczne jest przemycie przedmiotu wodą z detergentem, a następnie – wypolerowanie. Ozdoby wykonane z innego stopu metali, mosiądzem lub miedzią jedynie pokryte, będą wymagać zaś tak zwanej kąpieli chemicznej, czyli sposobu podobnego jak przy biżuterii ze srebra.
***