Biżuteria sutasz – jak zrobić?

Z języka francuskiego sutasz (soutache), stanowi typ sznurkowych ozdób, które naszywane były na mundury wojskowe. Niemniej jednak przez pewien czas, technika ta była zapomniana, ale niedawno powróciła do łask. Jak wykonać biżuterię sutasz krok po kroku?

Krok pierwszy – przymocowanie kamienia do filcu

Zanim rozpoczniemy pracę nad wykonaniem haftu, powinniśmy stworzyć sobie pewien ogólny zarys projektu naszej biżuterii, czyli określić jej formę (np. kolczyki czy broszka), wybrać kamień do obszywania i kolorystykę.

Następnie musimy przytwierdzić kamień do poliestrowej włókniny/filcu. W zależności od koralika/kamienia, możemy tego dokonać na dwa sposoby:

  • przyszyć koralik do filcu, najlepiej z użyciem kleju, który po zaschnięciu stanie się przeźroczysty,
  • przyszyć kamień do filcu, wykorzystując do tego zrobiony w nim otworek.

Istotne jest to, aby filc był większy, aniżeli koralik czy kamień. Po wyschnięciu kleju, musimy obciąć nadmierną ilość filcu, tak aby pozostało około półtorej milimetra krawędzi.

Krok drugi – przyszywanie pierwszego sznurka czy też sznurków

biżuteria sutasz wykonanie
Biżuteria sutasz wykonanie

Celem wykonania tej czynności, potrzebne nam będą:

  • sznurki: 6 kawałków mających długość około 15-20 centymetrów,
  • kamień, który został przytwierdzony do filcu,
  • nici uniwersalne – nie mogą być zbyt grube,
  • igły – nieco dłuższe od tych standardowych.

Obszywania koralika/kamienia, powinniśmy rozpocząć od przeprowadzenia igły poprzez środek wszystkich sznurków, po równo w 2/3 ich długości, tak ażeby długość sznurków 1/3, była wystarczająca celem wykonania obszycia w następnych etapach pracy niewielkich koralików, zaś długość 2/3 stała się wystarczająca celem obszywania koralika, jak i pozostałych.

Istotne jest to, ażeby igła przechodziła zawsze poprzez środek sznurka, pomiędzy jego dwoma kanalikami. Po tym, jak uda się nam wielokrotnie zszyć sznurki w jednym miejscu, musimy je rozdzielić na dwie grupy (po trzy sznurki każda). Następnie przeszywamy jedną grupę, raz od strony wewnętrznej, raz od zewnętrznej. Podczas trzeciego przeszycia sznurków, musimy wbić igłę w filc. Następnie powtarzamy przyszywanie z zewnątrz i od środka z tą jednakże zmianą, iż igłę wbijamy nie tylko poprzez sznurki, ale także poprzez filc. Czynność powinna być powtarzana do chwili, aż nie obszyjemy kamienia. Dokonując obszycia drugiej połowy kamienia, musimy powtórzyć wszystkie wymienione etapy pracy z drugą połową sznurków. W chwili, kiedy obie grupy sznurków znowu się połączą, musimy zszyć je wszystkie ze sobą, przekładając igłę przez takie samo miejsce, czyli poprzez ich środek.

Krok trzeci – doszywanie większych koralików

Następnym etapem tworzenia tego typu biżuterii, będzie wybranie koralików i przyszycie ich do wcześniej zamocowanych sznurków. Doszywanie koralików, powinniśmy rozpocząć od ponownego podzielenia wszystkich naszych sznurków na dwie osobne grupy, przyłożenia koralika do miejsca, gdzie zginają się sznurki, jak i wbicia igły od wewnętrznej strony, poprzez środek sznurków i filc, w zewnętrznym kierunku. Kiedy będziemy wyjmować igłę na zewnątrz, musimy nałożyć na nią koralik i przewlec poprzez niego igłę wraz z nitką.

Sprawdź również cudowne kolczyki sutasz od polskich projektantów na stronie – https://malafabryczka.pl/kategoria/kolczyki-sutasz/139

Następnie należy zawinąć dookoła koralika dalszą część sznurków i przeszyć go ponownie, przechodząc igłą poprzez środek wszystkich sznurków, filc i otwory koralików. Czynność tę musimy powtórzyć kilkukrotnie.

Kiedy igła pojawi się po zewnętrznej stronie koralika, musimy przeszyć kilka razy sznurki, zawijając je przy tym dookoła koralika tak, aby koniec sznurków znalazł się na tyle biżuterii, na filcu. Końce sznurków z jednej grupy trzeba ze sobą zeszyć i przyszyć do filcu, zaś końcówki poobcinać. Czynność należy powtórzyć w wypadku 3 następnych koralików.

Krok czwarty – doszycie sznurków

Podczas wykonywania kolejnego kroku, potrzebne nam będą następne kawałki sznurków, mające długość około 15-20 centymetrów.

Musimy odmierzyć środek wszystkich sznurków i zeszyć je ze sobą tylko w jednym miejscu. Następnie należy wbić igłę w filc i wyjąć ją pomiędzy dwoma uszkami, które powstały w wyniku realizacji wyżej opisanych etapie, po wszywaniu koralików. Następnie trzeba przyszyć sznurki, trzy za jednym razem, dbając przy tym o to, żeby za każdym razem igła przeszła przez środek, wbijając raz igłę od wewnątrz, raz z zewnątrz, przeżywając się jednocześnie w kierunku, w którym zmierzają końce sznurków, dookoła krawędzi formy powstałej na skutek przeprowadzania poprzednich etapów. Czynność powinna zostać powtórzona dla obu stron. Na sam koniec musimy przykleić przezroczystym klejem filc do tylnej części biżuterii i obciąć jej nadmiar.

***

Leave a Comment!