Narodziny biżuterii – biżuteria rękodzieło
Biżuteria towarzyszy ludzkości od tysiącleci, a potrzeba ozdabiania ciała pojawiła się tak wcześnie jak zaczął rozwijać się człowiek. I choć sama nazwa pochodzi od francuskiego słowa bijou czyli klejnot, to jednak warto podkreślić, że biżuterię cechuje artystyczne wykonanie, dzięki czemu do tej kategorii zaliczyć można ozdoby ludów pierwotnych, niewykonane z klejnotów, a mimo wszystko mające charter ozdobny. Kolejne epoki odsłaniały zgoła różne oblicza biżuterii. Najwcześniejszy okaz biżuterii liczy sobie ponad sto tysięcy lat i był wykonany z muszli! Od tego czasu ozdoby biżuteryjne mocno ewoluowały, łącznie z techniką i metodami jej wytwarzania. Na rynku mamy całe mnóstwo również masowej produkcji, pytanie tylko czy to cieszy i czy rzeczywiście jest taka potrzeba? Czy wolimy nałożyć cokolwiek, czy jednak ten pierwiastek oryginalności, jaki cechuje biżuterię rękodzieło jest istotniejszy.
Biżuteria rękodzieło – jak zmieniały się trendy modowe?
Przede wszystkim warto podkreślić, że biżuteria od samego początku była ukochana przez … mężczyzn! Tak, mężczyźni lubili nosić amulety i błyskotki, różne w różnych epokach. Co więcej biżuteria od początku miała nieco głębsze znaczenie, nie tylko charakter dekoracyjny, ale przypisywano jej właściwości magiczne. Tworzono więc talizmany i uważano że mają szczególną moc – miały przynosić zdrowie, ochraniać, przyciągać miłość, czy dawać sławę. Myśl taka wiązała się z biżuterią nie tylko u zarania dziejów, ale i w okresach późniejszych, w starożytności czy średniowieczu.
Wielkim przełomem w sztuce biżuteryjnej było wynalezienie odpowiednich narzędzi i nabycie umiejętności obróbki metali, dało to w zasadzie wielki impuls i niezwykły rozwój rękodzieła biżuterii. Z czasem żelazo i brąz zastąpił cenny kruszec taki jak srebro i złoto, a wyroby biżuteryjne wraz z rozwojem kunsztu jubilerskiego stały się coraz bardziej wysublimowane. Biżuteryjne trendy zmieniały się też wraz z ogólnie panującymi stylami modowymi, charakterystycznymi dla danej epoki, podobnie jak to miało miejsce w przypadku architektury czy strojów. Dlatego też biżuteria wytwarzana na przykład w okresie renesansu, będzie różniła się od barokowej, czy znacznie późniejszej eklektycznej. Należy jednak podkreślić, że niezależnie od mody czy epoki, biżuteria zawsze była wspaniałym rękodziełem, był to efekt artystycznego wyrazu i pracy ludzkich rąk.
Biżuteria ręcznie robiona wzory
Biżuteria ręcznie robiona – wzory i materiały użyte do jej wykonania mocno różniły się na przestrzeni wieków. Ta najbardziej pierwotna powstawała z najprostszych materiałów: muszli, kości, ości czy kłów, ta bardziej zaawansowana z metalu, potem szlachetnych kruszców i w końcu dodatkowo zdobiona drogocennymi kamieniami. Pojęcie „biżuteria ręcznie robiona wzory” również zmieniało się wraz z następującymi po sobie cywilizacjami, epokami i dostępnością środków, do jej produkcji. Warto wspomnieć, że wzory biżuterii egipskiej były bogate, ozdoby obfitowały w reliefy, świeciły szlachetnym kruszcem i fascynowały formą. Często wykorzystywano w nich motyw zwierzęcy, np. żuka, skarabeusza lub muchy. Popularne też były wielkie bransolety zdobiące nie tylko ręce, ale i nogi. Grecy zasłynęli tym, że po raz pierwszy przecięli bransolety, których końce stykały się w nadgarstku, a ich ulubionym ornamentem były zwierzęta i rośliny. Rzymianie natomiast pokochali kamienie szlachetne, a najbardziej szmaragdy i spopularyzowali pierścienie. Absolutny rozkwit biżuterii przyniósł wiek XVI, kiedy pojawiły się tzw. wzorniki, czyli katalogi zawierające ryciny najpopularniejszych modeli. Z czasem pojawiały się jeszcze większe możliwości dla rozwoju rynku jubilerskiego, w tym biżuterii rękodzieła. Dostępność precyzyjnych narzędzi pozwala na tworzenie nieprzeciętnych wzorów biżuterii ręcznie robionej w większej ilości znacznie szybciej i dokładniej, co czyni ją bardziej popularną i osiągalną.